Konum

Tarihi Balıkçılar (Meyhaneler) Çarsısı

Bodrum Balıkçılar (meyhaneciler) çarşısı eğlencenin, dost sohbetlerinin ve nostaljinin keyifle yaşandığı bir yerdir. Bodrum'a gelen bir defa da olsa Balıkçılar Çarşısına uğrayıp bir akşam deniz ürünlerinden oluşan Bodrum'a has bazı özel mezeler eşliğinde dostları ile sohbet etmek ister. Otelimiz bu keyifli yere 5 dakika yürüme mesafesindedir.  

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, M.S. 15. yy.da Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter adına 99 yılda inşa edilmiştir. Halikarnassos'un ilk kurulduğu nokta Zephyrion adasıdır. Kalenin yapımı sırasında Mausolos Anıt Mezarının taşları ve rölyefleri kale duvarlarında kullanılmıştır. Osmanlılar zamanında kale içindeki kiliseye bir minare ilave edilerek cami haline getirilmiştir. Ayrıca bir de küçük Türk Hamamı inşa edilmiştir. 1595'te hapishane olarak kullanılan kale bugün müze olarak düzenlenmiştir.

Otelimiz ünlü kaleye 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Zeki Müren Müzesi

Müze haline getirilen evini 1977 yılında sosyolog Fatma Mansur’dan 1 milyon 200 bin liraya satın almıştır.
Bodrumdaki evi Kültür Bakanlığına devredildi. 08 Haziran 2000 tarihinde de Kültür Bakanlığınca Restore edilerek Müze haline getirilip ve ziyarete açılmıştır.
Sanatçının evi iki katlı olup, ön ve arka tarafta bahçe bulunmaktadır. Sanatçı sağlığında, evin yalnızca alt katını kullandığından; Kültür Bakanlığı yetkilileri gerçeğine sadık kalarak, alt katı sanatçının yaşadığı şekliyle dekore edip üst kata müze görünümü vermişlerdir

Otelimiz Sanat Güneşimiz Zeki Müren Müzesine 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Bodrum Geceleri

Bodrum denince akla ilk gelen yer olan Bodrum Barlar Sokağı, gece hayatıyla ün yapmış bir yer. Bodrum, güzel tatil fırsatları sunmanın yanında gecelerinizi de dolu dolu geçirebileceğiniz harika bir tatil bölgesidir. Her yıl milyonlarca insanın tatil tercihleri arasında yer alır.
Harika bir atmosferi olan Bodrum Barlar Sokağı'nda ilk açılan mekan; 1974 yılında kurulan Hadigari Bar'dır. Buranın kurucusu, daha sonra birkaç barın daha açılışını yapmıştır. Ardından arka arkaya açılan yerlerle Bodrum Barlar Sokağı'nın oluştuğu şu anki bölge, ünlü isimlerin de uğrak yerleri arasındadır. Tatiliniz sürecinde her ülkeden insanlarla karşılaşabilir, denizin ve güneşin tadını çıkarırken gecelerinizi de eğlenceye çevirebilirsiniz.

Otelimiz barlar sokağına 3 dakika mesafededir.

Halikarnas Balıkçısı

Bodrum’un antik çağdaki adı olan Halikarnas’ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir, Bodrum’da balıkçılık dahil çeşitli işlerde çalışır. Edebiyat sahasına giren eserlerinin büyük kısmını da Bodrum’da yazmıştır.

Yaşamını yazarlık ve turist rehberliği yaparak sürdürür, rehberlik kurslarında da dersler verir. 13 Ekim 1973’te İzmir’de kemik kanserinden vefat eder. Vasiyeti üzerine Bodrum’a gömülür. Kabri Bodrum Gümbetteki Türbe Tepesi’nde manevi oğlu Şadan Gökovalı ile seçtiği yerdedir ve burada bir de adına Halikarnas Balıkçısı Müzesi kurulmuştur. Bodrum'un tanınmasında büyük katkısı vardır. 

Otelimiz Bodrum Müzesine 5 dakika mesafededir.

Halikarnas Müzesi

Dünyanın 7 Harikasından biri sayılan müze, M.Ö. 350 tarihinde eskiden de mezarlik olarak kullanılan Bodrum'un Karia bölgesinde yapılmıştır

Ölümü üzerine kız kardeşi ve karısı Artemisia tarafından bitirilmiştır.Anıt 105 mt. X 242 mt. boyutundaki bir teras üzerine yapılmıştır.
Anıtın temelleri yerli kayaya oyularak oluşturulan yaklaşık 5 mt derinlikteki bir çukur içine açılmıştır. Antik kaynaklara göre tepedeki basamaklı çatısı ile birlikte yaklaşik 50 mt yüksekliğinde olan anıtın yukarı kısmında dört yanı çevreleyen 36 sütundan (9x11) oluşmuş bir sütun sırası bulunmaktaydı. 
Tepede 24 basamaklı bir çatı en üstte de 4 atlı 1 araba ve arabanın içinde de Mavsolos ve Artemisia'nin heykelleri yer almaktaydı. 
Uzun yıllar doğa ve insan tahribatına karşı ayakta duran mezar anıtı M.S. 1304 yılında tüm Batı Anadolu'yu sarsan depremle yıkılmıştır. 1846'da Lord Stratford'un ve 1857-1862 yılları arasında Newton'un sürdürdüğü kazılarda ortaya çıkan eserlerle 19. yüzyıl başlarında St. Jean Sövalyeleri'nin kaleyi yaparken duvarda kullandığı eserler Newton tarafından Ingiltere'deki British Museum'e götürülmüştür..

Otelimiz Müzeye 7 dakika mesafededir.

İletişim

Phone: +90 252 3161757

Adres

 

Üçkuyular Caddesi Camii Sokak No:9 Bodrum - Muğla

Ödeme
Show More
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • LinkedIn Clean